Technologia produkcji układów ORC wykorzystujących ciepło odpadowe z procesów technologicznych

Firma Marani Sp. z o.o. uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Technologia produkcji układów ORC wykorzystujących ciepło odpadowe z procesów technologicznych”

Realizacja projektu spowoduje wzrost innowacyjności przedsiębiorstwa, który będzie konsekwencją wdrożenia nowej technologii i umożliwi produkcję nowych, niedostępnych dotychczas na rynku produktów. Ponadto wdrożenie innowacyjnej technologii wpłynie na budowę przewagi konkurencyjnej spółki i poprawę jej sytuacji na rynku. 

W harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu uwzględniono środki trwałe takie jak: budowa hali produkcyjnej, komora śrutownicza, komora malarska, suwnice, urządzenia linii technologicznej, paleciak elektryczny, wózki paletowe, wózek widłowy, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, stanowisko do testowania, dodatkowe wyposażenie linii produkcyjnej, które są niezbędne do stworzenia odpowiedniego ciągu technologicznego pozwalającego uruchomić produkcję innowacyjnych wyrobów. 

Grono odbiorców produktu można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich tworzą producenci energii elektrycznej i ciepła sposobem konwencjonalnym, w którym w procesie wytwarzania energii elektrycznej występuje ciepło odpadowe, które wyprowadzane do mikrosiłowni ORC mogą podwyższyć sprawność elektryczną całego układu. Drugą grupę odbiorców stanowią przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące energią odpadową. 

Docelowo z nowoczesnych mikroiłowni ORC o mocy do 150 kW, które zostaną wprowadzone na rynek będą mogli korzystać klienci firmy w Polsce i za granicą.

Efektem projektu będzie wdrożenie do działalności gospodarczej nowego produktu jakim są układy ORC (mikrosiłownie) o mocach do 150 kW wykorzystujących nisko-i średniotemperaturowe ciepło odpadowe z procesów technologicznych służące do wytwarzania energii elektrycznej. 

Wartość projektu: 10 948 955,00 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 4 379 582,00 zł

Przewiń do góry