Strona główna » Strumienicowe układy chłodnicze
Strumienicowe układy chłodnicze
MARANI CHILLER - NAPĘDZANIE CIEPŁEM ODPADOWYM
Pierwsza w Polsce technologia konwersji
ciepła odpadowego na wydajność chłodniczą.
Własne rozwiązanie będące wynikiem prac B+R we współpracy z Politechniką Białostocką w ramach zakończonego projektu:
POIR.01.01.01-00-0301/18 pt. „Opracowanie dwóch układów chłodniczych wykorzystujących ciepło odpadowe o mocy cieplnej napędowej 600 kW i 200 kW dostosowanych do temperatury wody lodowej i chłodzenia wysokotemperaturowego”
Technologia oparta o zgłoszony przez MARANI patent na wynalazek „Układ urządzenia chłodniczego strumienicowego”
Strumienice produkowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Elementów i Układów Pneumatyki w Kielcach (spółka zależna Marani Sp. z o.o.).
Konstrukcja układów wielostrumienicowych oparta o zgłoszony przez MARANI patent na wynalazek „Kolektor zbiornikowy”
Własny system sterowania.
Strumienica naddźwiękowa
Cechy charakterystyczne technologii MARANI CHILLER
- Dyrektywy o urządzeniach ciśnieniowych (PED 2014/68/UE)
- Dyrektywy maszynowej (2006/42/WE)
- Dyrektywy kompatybilności elektromagnetycznej EMC (2014/30/UE)
- Dyrektywy niskonapięciowej LVD (2014/35/UE)
- Norm chłodniczych PN-EN 378-1+A1:2021-03 oraz PN-EN 378-2:2017-03
Jednostki MARANI CHILLER
Firma MARANI jest dostawcą kompletnych jednostek strumienicowych układów chłodniczych projektowanych, optymalizowanych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta i warunków po stronie ciepła odpadowego. Oferujemy agregaty chłodnicze o mocy cieplnej napędowej od 100 do 600 kW. W zależności od uwarunkowań proponowany jest rozwiązanie z zastosowaniem jednego urządzenia chłodniczego lub kilku współpracujących urządzeń gwarantując elastyczność pracy w zależności od dostępnego ciepła odpadowego.
standard temperature cooling
MARANI CHILL STC
standardowe parametry chłodzonego medium 6oC/12oC COP od 0.25 dla źródeł niskotemperaturowych (~70oC) zastosowanie dla central klimatyzacyjnych
high temperature cooling
MARANI CHILL HTC
Korzyści wynikające z zagospodarowania
ciepła odpadowego do produkcji energii elektrycznej
Ocena efektywności energetycznej
Zagospodarowanie ciepła odpadowego w celu wytwarzania wydajności chłodniczej wpływa na ocenę efektywności energetycznej całego zakładu, szczególnie w perspektywie zastąpienia istniejących standardowych układów chłodniczych. Aspekt poprawy efektywności energetycznej całego zakładu przemysłowego jest szczególnie widoczny gdy wydajność chłodnicza wykorzystywana jest do chłodzenia maszyn, procesów lub płynów technologicznych, co ma bezpośredni wpływ na poprawę parametrów procesowych dodatkowo poprawiając sprawność wytwarzania produktu końcowego. Ponadto
Ekonomia
Wytwarzanie wydajności chłodniczej przy użyciu ciepła odpadowego generuje znaczące oszczędności w porównaniu ze standardowym energochłonnym sprężarkowym układem chłodniczym, który często jest wykorzystywany jako chiller wody lodowej, czy medium procesowego lub na cele klimatyzacji. W przypadku dostępności źródła ciepła odpadowego układy takie można śmiało zastąpić strumienicowymi agregatami chłodniczymi MARANI. Poniżej przedstawiono przykład wykorzystania ciepła odpadowego z układu olejowego sprężarek powietrza o sumarycznej mocy napędowej 400kWel, gdzie wzięto pod uwagę również oszczędność wynikającą z braku konieczności włączania się wentylatorów chłodnic olejowych sprężarek powietrza, po zapewnieniu odbioru ciepła odpadowego.
Środowisko naturalne
Produkcja wydajności chłodniczej z ciepła odpadowego, które normalnie było tracone do atmosfery na drodze emisji i często wymaga zużycia dodatkowej energii na jego wyrzut, ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ odbywa się przy znacznie mniejszym zużyciu energii elektrycznej niż w przypadku standardowych układów chłodniczych, a więc jest to wydajność chłodnicza wprowadzona do obiegu bez dodatkowego śladu węglowego powstającego w momencie jej wytworzenia.
Przewaga konkurencyjna
Proces technologiczny
Wykorzystanie ciepła odpadowego lub technologicznego w procesie gdzie konieczne jest obniżenie temperatury jakiegoś nośnika przyczynia się także do optymalizacji samego procesu poprzez eliminowanie dodatkowych systemów pracujących jedynie na rzecz obniżenia temperatury. W takim przypadku mamy dodatkową korzyść procesowa i ekonomiczną w postaci jednoczesnej realizacji części procesu jakim jest chłodzenie nośnika lub medium roboczego, wynikające z wykorzystania źródła ciepła do napędu układu chłodniczego oraz wytwarzanie wydajności chłodniczej na niskim poziomie temperatury do wykorzystania w innym procesie lub na cele poprawy komfortu pracowników.
Trigeneracja
W przypadku średniotemperaturowych i wysokotemperaturowych źródeł ciepła jest możliwe skomponowanie układy trigeneracyjnego. Ciepło odpadowe może być wykorzystane w pierwszej kolejności do napędu układu MARANI ORC produkującego energię elektryczną. Ochłodzony strumień ciepła może być w dalszej kolejności wykorzystany do napędu układu MARANI CHILLER generującego wydajność chłodniczą. Następnie ciepło dolnych źródeł obu układów (ciepło skraplania) może być wykorzystane do celów grzewczych, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Wizerunek i wartość w biznesie
Efektywność energetyczna, odzysk ciepła odpadowego i samodzielne wytwarzanie wydajności chłodniczej ma również pozytywny wpływ na samą ocenę atrakcyjności, dojrzałości i świadomości technologicznej i energetycznej przedsiębiorcy. Stanowi wartość dodaną do oceny przedsiębiorstwa przez potencjalnych inwestorów, jednostki finansujące inwestycje i dystrybuujące środki na modernizacje w ramach programów wsparcia lub przez samych klientów końcowych. Realizacja działalności w myśl zasad zrównoważonego rozwoju i redukcji śladu węglowego przyczynia się do budowania wartości marki i rozpoznawalności na rynku, stanowi także element konkurencji wizerunkowej.