Strona główna » Mikrosiłownie ORC
Mikrosiłownie ORC
From waste heat to value
Organiczny cykl Rankine’a (ORC)
Pierwsza w Polsce technologia konwersji
ciepła odpadowego na energię elektryczną (bez CO2).
Własne rozwiązanie będące wynikiem prac B+R we współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku w ramach zakończonych dwóch projektów:
POIR.01.01.01-00-0512/16 pt. „Opracowanie dwóch prototypów mikrosiłowni ORC wykorzystując ciepło odpadowe”
POIR.01.01.01-00-0414/17 pt. „Opracowanie pierwszego polskiego prototypu siłowni ORC średniej mocy do 300 kWel wykorzystującej ciepło odpadowe z procesów przemysłowych”.
Czym jest Organiczny cykl Rankine’a (ORC - Organic Rankine Cycle)?
Organiczny Cykl Rankine’a (ORC) to innowacyjna technologia wykorzystywana do przekształcania energii cieplnej w energię elektryczną. W odróżnieniu od tradycyjnego cyklu Rankine’a, ORC stosuje organiczne płyny robocze zamiast wody, co pozwala na efektywne wykorzystanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Dzięki temu, ORC jest idealnym rozwiązaniem dla różnorodnych zastosowań w energetyce, przemysłach oraz w produkcji energii odnawialnej.
Dlaczego warto zainwestować w ORC?
Inwestycja w Organiczny Cykl Rankine’a to krok w stronę zrównoważonej przyszłości. Dzięki efektywności, wszechstronności i ekologiczności, ORC jest technologią przyszłości, która przyczynia się do redukcji emisji CO2 i promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dla firm i instytucji, które dążą do zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia śladu węglowego, ORC stanowi doskonałe rozwiązanie.
Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach implementacji ORC w Twojej firmie lub projekcie energetycznym.
Technologia oparta o zgłoszony przez Marani patent
na wynalazek „Układ w technologii ORC”
Generatory energii elektrycznej projektu i produkcji Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL – sieć Badawcza Łukasiewicza w Sosnowcu.
Własny system sterowania.
Konstrukcja turbiny oparta o zgłoszony przez Marani patent na wynalazek „Turbogenerator stosowany w ukłądach ORC”.
Turbiny produkowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Elementów i Układów Pneumatyki w Kielcach (spółka zależna Marani Sp. z o.o.).
Marani ORC 30 (prototyp)
Marani ORC 30 (realizacja)
Zastosowanie
Ciepło przemysłowe
Ciepło odpadowe
Silniki gazowe
Silniki diesel
Gaz
Sieci ciepłownicze
Geotermia
Biomasa
Jednostki Marani ORC
Firma MARANI jest dostawcą kompletnych siłowni ORC, projektowanych, optymalizowanych i dopasowanych do indywidualnych warunków i potrzeb klienta. Oferujemy moduły w zakresie mocy elektrycznej od 10 kW do 500 kW. Oferowana technologia pozwala na zrównoleglenie pracy modułów lub instalację kilku turbogeneratorów w ramach jednej siłowni.
niskotemperaturowe
MARANI LT ORC
dla źródeł ciepła od 70 C do 120 C
sprawność do 8%
średniotemperaturowe
MARANI MT ORC
dla źródeł ciepła od 120 C do 300 C
sprawność do 15%
wysokotemperaturowe
MARANI HT ORC
dla źródeł ciepła od 300 C do 800 C
sprawność do 20%
Cechy charakterystyczne technologii MARANI ORC
• Dyrektywa o urządzeniach ciśnieniowych (PED 2014/68/UE)
• Dyrektywa maszynowa (2006/42/WE)
• Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC (2014/30/UE)
• Dyrektywa niskonapięciowa LVD (2014/35/UE)
• Emisja hałasu (PN-EN ISO 3744:2011)
• Certyfikatu NC RfG dla przekształtników elektroenergetycznych
Ocena efektywności energetycznej
Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz.U. poz. 831) nakłada na firmy zakwalifikowane jako duże przedsiębiorstwo obowiązek badania poziomu efektywności energetycznej przez cykliczne – co cztery lata – wykonanie audytu energetycznego. Zagospodarowanie ciepła odpadowego w celu produkcji energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie przy ocenie współczynnika efektywności energetycznej dla procesu oraz całej jednostki jako zakładu. Każdy konsument energii pod postacią energii elektrycznej lub energii chemicznej zawartej w np. w paliwie spalanym w procesie może być scharakteryzowany pod kątem efektywności procesu, do którego ta energia jest zużywana. Wytwarzanie dodatkowej energii elektrycznej z energii cieplnej odpadowej z własnego procesu technologicznego jest jedną z metod zwiększenia efektywności energetycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu tzw. śladu węglowego procesu.
Ponadto produkcja energii elektrycznej z ciepła odpadowego ma szereg dodatkowych aspektów pozytywnie wpływających nie tylko na ocenę energochłonności procesu technologicznego, ale także na samą kosztochłonność procesu, na system elektroenergetyczny, a także na środowisko naturalne i wizerunek w biznesie.
Ekonomia
Energia elektryczna jest medium, które jest zużywane przez cały rok, własna produkcja energii elektrycznej pozwala na wprowadzenie dodatkowych oszczędności wynikających z zakupu tej energii na rynku. Wytworzona energia elektryczna może zostać wprowadzona do sieci, co stanowi podstawię do obniżenia kosztów zakupu energii od lokalnej sieci dystrybucyjnej. W wyjątkowych przypadkach możliwa jest praca wyspowa, w której wyprodukowana energia elektryczna zostanie ponownie zużyta na terenie zakładu. W tym wypadku również możliwa jest redukcja kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej.
System elektroenergetyczny
Wykorzystanie ciepła odpadowego oprócz aspektów ekonomicznych ma pozytywny wpływ na krajowy system elektroenergetyczny, decentralizacja i rozproszenie generacji energii elektrycznej przyczynia się do zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i lokalnego odciążenia sieci lub systemu.
Środowisko naturalne
Produkcja energii elektrycznej z ciepła odpadowego, które normalnie było tracone do atmosfery na drodze emisji, ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ odbywa się bez spalania dodatkowego paliwa, a więc jest to energia elektryczna wprowadzona do obiegu bez dodatkowego śladu węglowego powstającego w momencie jej wytworzenia.
Proces technologiczny
Wykorzystanie ciepła odpadowego lub technologicznego w procesie gdzie konieczne jest obniżenie temperatury jakiegoś nośnika przyczynia się także do optymalizacji samego procesu poprzez eliminowanie dodatkowych systemów pracujących jedynie na rzecz obniżenia temperatury. W takim przypadku mamy dodatkową korzyść procesowa i ekonomiczną w postaci jednoczesnej realizacji części procesu jakim jest chłodzenie nośnika lub medium roboczego oraz wytwarzanie energii elektrycznej.
Kogeneracja
Możliwa jest także kogeneracje, w której oprócz energii elektrycznej będziemy część energii cieplnej z dolnego poziomu temperatur (ciepło ze skraplacza) wykorzystywać do dalszych procesów wewnętrznych i celów grzewczych lub jak napęd dla układów produkcji chłodu.
Wizerunek i wartość w biznesie
Efektywność energetyczna, odzysk ciepła odpadowego i samodzielna produkcja energii elektrycznej ma również pozytywny wpływ na samą ocenę atrakcyjności, dojrzałości i świadomości technologicznej i energetycznej przedsiębiorcy. Stanowi wartość dodaną do oceny przedsiębiorstwa przez potencjalnych inwestorów, jednostki finansujące inwestycje i dystrybuujące środki na modernizacje w ramach programów wsparcia lub przez samych klientów końcowych. Realizacja działalności w myśl zasad zrównoważonego rozwoju przyczynia się do budowania wartości marki i rozpoznawalności na rynku, stanowi także element konkurencji wizerunkowej.